There is no translation available.

Rejestr przedsiębiorców działających na podstawie zezwoleń wydanych przez Burmistrza Dobrego Miasta w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych: 

pdfrejestr_oprozniania_zbiornikow_bezodplywowych_i_transportu_nieczystosci_cieklych-1.pdf115.26 KB

Ścieki

NIEDOPUSZCZALNE JEST WYLEWANIE NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH DO GRUNTU – NA POLA, DO ROWÓW, STAWÓW I DO OGRODÓW !!!!!

ŚCIEKI TRUJĄ !!!!!

  • Bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, potocznie zwany „szambem” musi mieć szczelne dno i ściany oraz odpowietrzenie.
  • Ścieki bytowo – gospodarcze nie są nawozem! Zawierają nie tylko bakterie kałowe (Escherichia coli), ale także detergenty, które mogą zawierać trujące związki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te powodują skażenie gleb i wód gruntowych.
  • Skażenie powierzchniowych i podziemnych wód ściekami bytowymi jest poważnym zagrożeniem sanitarnym oraz bakteriologicznym.

Burmistrz Dobrego Miasta przypomina, że na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 399) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez m.in. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Zgodnie z §7 ust. 1 i 2 załącznika do Uchwały nr XL/219/2021 Rady Miejskiej w Dobrym Mieście z dnia 25 lutego 2021 r. tj. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dobre Miasto, właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe są zobowiązani opróżniać je systematycznie nie dopuszczając do ich przepełnienia, z częstotliwością nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeżeli nieruchomość wyposażona jest
w przydomową oczyszczalnię ścieków, częstotliwość opróżniania takiej oczyszczalni należy dostosować do warunków wynikających z instrukcji jej eksploatacji, jednakże opróżnianie w tym wypadku nie może odbywać się rzadziej niż raz do roku.

Powyżej znajduje się wykaz podmiotów wraz z telefonami kontaktowymi, posiadających zezwolenie Burmistrza Dobrego Miasta na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych.

Kontrole zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków

Z związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r. poz. 399) nałożony został na Burmistrza obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zgodnie z art. 6 ust 5a ww. ustawy Burmistrz jest zobowiązany do prowadzenia kontroli właścicieli nieruchomości
w zakresie m.in. posiadanych umów oraz dowodów opłat za wywóz nieczystości ciekłych.

Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.

W związku z powyższym upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście prowadzą kontrole nieruchomości w tym zakresie.

Kontrola polega na wezwaniu właściciela nieruchomości do Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście celem okazania:

1.     zawartej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków,

2.     dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 399), kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1, podlega karze grzywny, a postępowanie toczy się wg przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Więcej informacji w powyższych zakresach można uzyskać pod nr tel.: 89 616 36 08